Bejce do drewna – upiększają i chronią

Drewno to jeden z najpopularniejszych tworzyw jakie służą do budowy przeróżnych konstrukcji – od budynków, poprzez schody, tarasy, meble, architekturę ogrodową do drobnych przedmiotów takich jak obudowy lamp czy ram obrazów. Są kraje że to właśnie domy z drewna są popularniejsze od domów murowanych. Bejce do drewna z racji tego że spełniają naraz dwie bardzo ważne funkcje – nadają powierzchniom drewnianym żądany kolor a poza tym chronią drewno przed pleśnią – są bardzo pożądanym produktem, a przez to popularnym.

Bejca do drewna to jest barwnik rozpuszczony w wodzie lub rozpuszczalniku. Taki specyfik wnika w głąb powierzchni drewnianej i oprócz nadania jej barwy chroni przed czynnikami mogącymi doprowadzić do zgnicia drewna. Bejce dzielimy ze względu na substancję rozpuszczającą – może to być rozpuszczalnik lub woda.Jeżeli chodzi o substancje która ma być rozpuszczona – tutaj mamy barwniki lub barwniki z dodatkiem substancji ochronnej.Można również wymieszać bejcę z lakierem i uzyskać tzw lakierobejcę. Łączy ona cechy lakieru i bejcy. W pierwszym etapie należy przygotować powierzchnię do bejcowania. Nie może ona być brudna czy tłusta. Może zdarzyć się że bejcować mamy sprzęt który służy nam już wiele lat. W takim przypadku może zaistnieć potrzeba bardziej gruntownego odnowienia powierzchni drewnianej. Często na takich starych meblach mamy pozostałości farby akrylowej lub olejnej, takiej jak używało się przed wielu laty. Trzeba w takim wypadku zeszlifować pozostałości farby a także pewną warstwę drewna tak by usunąć zabrudzenia i zatłuszczenia. Elektryczna szlifierka ręczna będzie w takim przypadku idealnym rozwiązaniem. Drewno ma to do siebie – oczywiście jeżeli nie uległo procesom psucia takim jak gnicie że po usunięciu brudnej warstwy ukazuje się materiał jak nowy, który możemy malować i impregnować właśnie bejca o wybranym kolorze. Jeżeli są na powierzchni drewnianej którą chcemy zabejcować ubytki – możemy pomieszczać pył drzewny z lakierem ten sposób uzyskamy szpachle która uzupełni nierówności.

Bejcujemy używając pędzla. Najlepiej robić to wzdłuż słoi, gdyż pędzel tworzy również pewny ślad i dobrze byłoby by pokrywał się on z kierunkiem rozciągnięcia słoi. Trzeba uważać by nie było nacieków, by kolor rozprowadzony był równomiernie. Bejcować należy cienkimi warstwami specyfiku. Pamiętajmy że rozpuszczalnik – czy to organiczny czy woda, odparowuje. Warto po nałożeniu jednej warstwy kilka godzin poczekać żeby zobaczyć jaki jest efekt, ponieważ obecność wody na powierzchni może powodować inny efekt wizualny, jak chociażby połysk. Jeżeli zobaczymy że kolor nie jest w takim natężeniu na jakim nam zależy wówczas nakładamy warstwę następną. Bejcować można powierzchnie o większej lub mniejszej ekspozycji na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne mogące wpłynąć na zużycie. Mogę to być na przykład meble, obudowy lamp, rzeźby drewniane – gdzie stopień narażenia na ścieranie jest mniejszy niż przykładowo w przypadku schodów i poręczy, podłóg. Również różne są warunki w jakich dany przedmiot drewniany jest usytuowany. Mogą to być miejsca w pomieszczeniach lub na zewnątrz. W każdym przypadku należy dobrać odpowiednia bejcę. Producenci oferują specyfiki których charakterystyka jest dostosowana do danych warunków. Można też po zabejcowaniu powierzchni drewnianej użyć odpowiedniego lakieru do drewna.