Blacha anodowana i jej zastosowania

Blachy aluminiowe towarzyszą nam na każdym kroku, choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, poligrafii, budownictwie, czy motoryzacji, a to tylko niektóre z wielu dziedzin, w których są pomocne. Ich zastosowanie jest więc bardzo szerokie, a wybór ogromny. Jednym z rodzajów tego materiału jest blacha anodowana, która dzięki swoim właściwościom jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem w wielu aspektach, ale także nadaje częściom aluminiowym większą trwałość i lepszy wygląd, co jest szczególnie ważne w przypadku elementów architektonicznych, wyposażenia wnętrz, czy niewielkich przedmiotów dekoracyjnych. Na czym jednak polega anodowanie i dlaczego się je stosuje?

Anodowanie, czyli jak stworzyć blachę anodowaną

Tego typu blacha powstaje w procesie zwanym anodowaniem. Polega on na powierzchniowej obróbce danego materiału, w tym przypadku aluminium. Na skutek zanurzenia w roztworze odpowiedniego kwasu (może to być kwas siarkowy, czy chromowy) na powierzchni tworzy się warstwa tlenku, który staje się swego rodzaju powłoką ochronną. Dzięki temu zabiegowi aluminium jest bardziej odporne na wiele czynników zewnętrznych, takich jak na przykład zarysowania, wpływ promieni słonecznych, a co za tym idzie promieniowania UV oraz wilgoć, a także zmienne warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego blachy anodowane stosuje się z powodzeniem nie tylko we wnętrzach, ale również na zewnątrz, gdzie są narażone na ciągły kontakt z różnego rodzaju czynnikami. Znajdują zastosowanie na przykład w przemyśle morskim, gdyż wykazują bardzo wysokie działanie antykorozyjne. Ze względu na to równie chętnie są stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, jako elementy karoserii, czy osłony samochodowe, zapewniając im dłuższą żywotność.

Blacha aluminiowa anodowana – cena, a jakość

Blacha anodowana stała się obecnie elementem bardzo rozpowszechnionym i często używanym, stąd też jej cena jest przystępna i nie odbiega od większości materiałów konstrukcyjnych, czy budowlanych. Ze względu na jej szerokie zastosowanie jest czymś powszechnym, więc nie może być przesadnie droga. Jeśli więc jest nam potrzebna jako element konstrukcyjny naszego domu, czy też element wyposażenia wnętrza, na pewno będziemy mogli sobie na nią pozwolić, a dzięki temu zapewnić naszemu mieszkaniu, czy nawet samochodowi lepszy wygląd i większą trwałość i odporność na wiele wspomnianych wyżej czynników. Pozwoli nam to cieszyć się danym elementem przez wiele lat.