Menu

Radni PLUSa w Radzie Powiatu

DOŁĄCZ DO NAS

 
 


 

Dane organizacji:
Bełchatowskie Stowarzyszenie
Samorządowe PLUS
KRS 0000216169
REGON 592297530
NIP 769 204 33 99
Nr konta:
68 1440 1257 0000 0000 0347 3082
97-400 Bełchatów
skr. pocztowa 35
 

Będzie samolot!

Uwaga, uwaga! Pani Prezydent przekazała kilka tysięcy złotych na budowę samolotu . Oczywiście byliśmy pewni, że chodzi o budowę samolotu Tupolew, ale tu się zdziwiliśmy i poinformowano nas, że będzie to SPITFAJER samolot, na którym latał nasz człowiek - Pan Bartłomiejczyk. Trochę nas to zdziwiło bo nie ma pieniędzy na różne ważne rzeczy czy działania, a tu 5000 zł na budowę samolotu. No szacunek!

kto samolot będzie budował? Organizacja bardzo blisko związana z Panią Prezydent - CAS …..sugerujemy zobaczyć wpis do KRS kto jest szefem i zasiada w zarządzie CAS (czyli Centralne Archiwum Strzeleckie ) Nie będą Państwo zdziwieni …..

Sprawiedliwy jak Ładziak

Trwa sezon grillowy,a więc wójt naszej pięknej gminy Bełchatów będzie miał okazję się spotkać przy kiełbasce z musztardą i karkówce z keczupem , jak to ma we zwyczaju ze swoimi mieszkańcami i wytłumaczy im dlaczego podniesienie podatku od nieruchomości o 140% było aktem dziejowej sprawiedliwości.

Próbował biedaczysko wytłumaczyć to zbuntowanym mieszkańcom, którzy w dużej liczbie go nawiedzili w dniu 23 marca w siedzibie gminy, ale za cholerę nie mogli pojąć tego co tak bardzo chciał im przekazać. Przecież to takie proste, że budżet gminy musi się spinać, a nawet pięknie wygląda jak jest nieznaczna nadwyżka ( co próbowali wytłumaczyć przejęci rolą niektórzy radni – pomocnicy wójta), a że gmina ma wydatków co niemiara to podatki trzeba było podnieść. A, że z 14 gr za metr na 35 gr za metr, toć to przecież jest jeszcze ulga w wysokości 14 gr, gdyż można było podnieść do 47 gr, a więc górnego limitu jaki ustalił minister finansów. Piękny wójt wspomniał również wspaniałomyślnie, że jest gotów rozważyć ewentualne ulgi w podatkach, ale ulgi muszą być proporcjonalne dla każdej grupy mieszkańców, przy czym przywołał przykład mieszkańców prowadzących działalność rolniczą, którzy płacą stawki wg górnego limitu ustalonego przez ministra finansów. Szkoda, że nie wspomniał jakie stawki płaca rolnicy, bo przecież są to stawki, które są nieporównywalne ze stawkami, jakie przyszło płacić pozostałym mieszkańcom. Zbuntowani mieszkańcy na obiecanki takich ulg się nie nabrali i w kwietniu po spotkaniu w Kurnosie wystosowali 
list do radnych o nieudzielenie wójtowi absolutorium. Czy wykorzysta wójt okazję do wsparcia przez mieszkańców jego polityki podatkowej podczas spotkań grilowych?

Wszak płacenie podatków to pierwszy obywatelski i patriotyczny obowiązek, czyż nie?

Rozmowa miesiąca

Stefan Borysewicz – ikona bełchatowskiej Solidarności, Oficer Orderu Odrodzenia Polski specjalnie dla czytelników PLUSa!

Czytaj więcej...

Czechowska daje nagrodę Kopkowi

Kilkanaście tysięcy złotych nagrody za dobrze wykonaną pracę otrzymał od prezydent Marioli Czechowskiej prezes Wod-Kanu Piotr Kopek. Decyzja zapadła na Zgromadzeniu Wspólników spółki. 

Ponadto, udzielając absolutorium zwolniła go z odpowiedzialności za szkody na rzecz Spółki , jakie zostały wyliczone przez Edwarda Olszewskiego w związku z zerwaniem przez wykonawcę kontraktu 10. Dla Redakcji PLUSA docenienie Piotra Kopka przez panią prezydent nie jest zaskoczeniem. Wszak Piotr Kopek był w 2015r. bohaterem, który często występował na naszych łamach i skromnym zdaniem Redakcji za to tez mu się jakaś nagroda należy. Przecież na bieżąco docenialiśmy jego zdolności komunikacyjne, gdy jego konferencje porównywaliśmy do audycji radia Erewań, czy też jego zdolności manipulacyjne, gdy pisaliśmy o tworzonym przez niego „teatrze absurdu”.

Postanowiliśmy więc, również wpisać się w długi szereg osób i instytucji, które postanowiły nagrodzić Piotra Kopka za jego aktywność w 2015r. Za zasługi w kreowaniu nadrzeczywistości, za wymyślanie cudownych i perspektywicznych planów antyodorowych i za owijanie podatnych słuchaczy wokół własnego palca bajkowymi opowieściami, przyznajemy zaszczytny tytuł „Ucznia Barona Munchausena”.

Mówimy, jak jest

W tygodniku (dwutygodniku?) nr 38 i 39 z dni 23-30 września (choć zostało omyłkowo napisane, „października”- ale, jak widać, redakcja już zupełnie nie panuje nad gazetą) na pierwszej stronie dużymi literami Anna Staniaszek, redaktor naczelna, opatrzyła swój artykuł tytułem: PLUS kłamie. Pani redaktor zarzuca nam kłamstwo w tekście opublikowanym na naszym portalu www.plusbelchatow.pl pod tytułem „Kogo wspiera Miasto - biednych czy Fundację?” i w biuletynie PLUSA z sierpnia 2015r. pod tytułem „Ach te fundacje”.

Zarzut jest poważny więc z należytą uwagą prześledziliśmy obydwa teksty sprawdzając, gdzie dopuściliśmy się nieścisłości.

Pani redaktor nie kwestionuje tego, co w naszym tekście najistotniejsze: prawdą jest, że pani prezydent w lipcu poinformowała o uruchomieniu we współpracy z Fundacją „Solidarni” jadłodajni dla ubogich osób, a miesiąc później ogłosiła konkurs na prowadzenie tej jadłodajni. Konkurs wygrała... Fundacja Solidarni. Na usta ciśnie się pytanie skąd pani prezydent już w lipcu wiedziała, że Fundacja „Solidarni” wystartuje i wygra konkurs ogłoszony w miesiącu sierpniu?

Pani redaktor nie kwestionuje też liczb przywołanych w artykule: miasto na obiady dla biednych przeznaczyło „ponad 28 tysięcy złotych”. Od 14 września – dnia, w którym ruszyła jadłodajnia, do końca roku pozostaje 91 dni, a więc skoro będzie wydawane 50 porcji dziennie to rachunek jest prosty: miasto zapłaci za jeden talerz zupy z pieczywem 6 zł. Jak to się ma do wartościowych obiadów w szkołach, które kosztują 4 zł?

MOPS funduje obiady najuboższym (dzieciom i dorosłym) – czy robi to źle, skoro dodatkowo Miasto przekazuje pieniądze na to samo działanie organizacji pozarządowej? Dlaczego wydawanie darmowych posiłków za publiczne pieniądze ma się odbywać anonimowo?

Ze wszech miar uzasadniona zdaje się więc być generalna uwaga o odkryciu nowo tworzonego szemranego układu pomiędzy panią prezydent Mariolą Czechowską a Fundacją „Solidarni” i tygodnikiem „Fakty”, której redaktor naczelna to wieloletnia wiceprezes Fundacji „Solidarni”. I to tyle. Wszystkie wątpliwości dotyczące tej kontrowersyjnej akcji mają swoje uzasadnienie. Tym bardziej, że z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że całe przedsięwzięcie poprzedzone było przysłanie komornika przez Fundację „Solidarni” do wydawcy tygodnika „Fakty”! Wszelkie skojarzenia i wnioski pozostawiamy Państwu.

Błąd, który pani redaktor okrzyknęła tytułowym kłamstwem, znaleźliśmy - w jednym miejscu. Przy artykule na portalu PLUSa znalazł się dopisek: PS. Wiceprezesem Fundacji Solidarni jest pani Anna Staniaszek red. naczelna tygodnika „Fakty”.
Faktycznie Anny Staniaszek w zarządzie Fundacji już nie ma. Nie mieliśmy wiedzy, że po wielu latach pełnienia przez nią funkcji wiceprezesa Fundacji Solidarni, w grudniu 2014 r. nastąpiła zmiana... Nie było naszą intencją wprowadzanie kogokolwiek w błąd. Ale to jedyny zarzut stawiany przez panią redaktor do obydwu tekstów, resztę artykułu odbieramy jako nieudolną polemiką z poruszanymi przez nas tematami.

Wiemy, że nasza przejrzystość i chęć pokazywania rzeczywistości taką, jaka jest naprawdę, nie wszystkim się podoba. Najmniej podoba się pewno urzędującej pani prezydent i jej ekipie, którzy zapewne woleli by, żebyśmy (jak inni) na wiele rzeczy przymykali oko. Ale wszystko, co robi PLUS, jest wyrazem szacunku do Mieszkańców Bełchatowa i poczucia odpowiedzialności za jakość życia publicznego. Nic i nikt tego nie zmieni.

Beata Kwiecińska – Pintos
Copyright © 2014, PLUS Bełchatów