Jak funkcjonują zamki antypaniczne

W jakimkolwiek miejscu się znajdujemy, chcemy czuć się bezpiecznie. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Zdajemy sobie z tego sprawę nie tylko my, ale również większe przedsiębiorstwa, które chcą nam zapewnić większą miarę takiego bezpieczeństwa. Właśnie dlatego wprowadzają na rynek coraz to lepsze i bardziej nowoczesne rozwiązania, mające zapewnić nam takie poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jedną z takich rzeczy są zamki antypaniczne, które choć wymyślone stosunkowo niedawno, zyskały już spore grono odbiorców, gdyż trafiają właśnie w tę specyficzną potrzebę – potrzebę bezpieczeństwa, którą posiada chyba każdy z nas. Zamek ten jest o tyle praktycznym wynalazkiem, że można go zastosować praktycznie w każdym miejscu bez względu na rodzaj i budowę drzwi, czy wielkość pomieszczenia. Jednak czym tak naprawdę są zamki antypaniczne i na jakiej zasadzie funkcjonują?

Jak działają zamki antypaniczne?

Ich sposób działania jest bardzo prosty. Są tak skonstruowane, że za ich pomocą można otworzyć drzwi bez użycia klucza. Jednak dzieje się tak jedynie, jeśli jesteśmy wewnątrz danego pomieszczenia. W razie niebezpieczeństwa jedyne co musimy zrobić to nacisnąć na dźwignię zamocowaną do drzwi lub po prostu na klamkę, aby wydostać się na zewnątrz. Wykorzystanie zamków antypanicznych działa tylko w jedna stronę, co znaczy, że aby dostać się do takiego pomieszczenia z zewnątrz trzeba skorzystać ze standardowego rozwiązania, jakim jest użycie klucza. Jest to jak najbardziej rozsądne rozwiązanie, gdyż z jednej strony, pozwala nam łatwo wyjść z konkretnego lokalu w razie zagrożenia zdrowia lub życia, a z drugiej strony nie umożliwia wejścia do środka osobom niepożądanym, czyli w głównej mierze złodziejom lub osobom, które nie mają uprawnień, aby znaleźć się na terenie danego zakładu, firmy, czy innego pomieszczenia.

Zamek do drzwi wejściowych w pełni funkcjonalny

Dzięki wymienionym wyżej funkcją zamków antypanicznych są one naprawdę funkcjonalne. Pozwalają na regulowanie ruchu przechodzącego przez drzwi, dzięki faktowi, że ich działanie jest jednostronne. Ponadto, pasują one w zasadzie do każdych drzwi, w których chcielibyśmy je zamontować. To prawda, że każde drzwi są inne, różnią się przede wszystkim materiałem, ale również wielkością, czy grubością. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki trzeba będzie poszukać zamka antypanicznego, który będzie dobrze z nimi współpracował. Na przykład, w zależności od tego, czy drzwi są stalowe, czy też drewniane zaleca się zastosowanie innego zamka, odpowiedniego do materiału. Najlepiej połączyć go z zamkiem przeciwpożarowym, co zapewni nam podwójną ochronę naszego zdrowia, czy też mienia. Ponadto, przy zakupie takiego zamka, należy zwrócić uwagę, czy posiada on wymagane atesty lub certyfikaty. Szczególnie ważne jest to w przypadku zamka przeciwpożarowego. Certyfikat upewnia nas, że jest on wykonany z materiału, który nie stopi się pod wpływem wysokiej temperatury.