Zakup mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Chociaż decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego może nam się wydawać, że wszystko pójdzie gładko, to wcale nie jest to taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Gdy klamka zapadnie i zdecydujemy się na zakup własnego mieszkania, warto zacząć od oszacowania swojego budżetu. Jeżeli zamierzamy zaciągnąć kredyt hipoteczny, wówczas warto w pierwszej kolejności skontaktować się z bankiem. Oczywiście w tym przypadku, należy mieć oszczędności, aby móc pożyczyć pieniądze, zazwyczaj jest to 10-20% całej kwoty. Jako kredytobiorcy musimy liczyć się z tym, że nie otrzymamy pieniędzy na 100% wartości nieruchomości. Jak kupić mieszkanie, żeby nie żałować?

Szukamy nieruchomości

Jeżeli ustalimy budżet wówczas możemy się skoncentrować na poszukiwaniach odpowiedniego lokum. Jednym z podstawowych elementów jest lokalizacja i metraż. Od tego, gdzie będzie usytuowane mieszkanie w dużej mierze będzie zależeć nasz komfort, dlatego ważne jest to, aby brać takie rzeczy pod uwagę. Co z tego, że będziemy mieć ładne, ustawne mieszkanie w pięknym otoczeniu zieleni, jeśli będziemy musieli dojeżdżać do pracy dwie godziny. Niekiedy lepiej kupić droższe mieszkanie mińsk, jednak bliżej centrum miasta czy miejsca pracy, niż później tracić czas i pieniądze na dojazdy. Oczywiście nie chodzi tylko o jakość i lokalizację mieszkania, bardzo ważną kwestią podczas takiej inwestycji jest oczywiście sam deweloper. Nie decydujmy się na współpracę z pierwszym lepszym inwestorem. Wcześniej warto prześledzić opinie o wykonawcy, sprawdzić, czy aby na pewno nie jest zadłużony, nie jest w trakcie ogłaszania upadłości, ma wszystkie niezbędne pozwolenia. Można przejrzeć opinie w sieci na przykład na forach internetowych, to najlepszy sposób na to, aby móc dotrzeć do poprzednich klientów dewelopera. Dowiedzmy się, czy inwestycje były oddane w terminie, warto rozeznać się również, z jakich materiałów korzysta firma.

Umowa przedwstępna

Gdy wybierzemy mieszkanie w Mińsku przychodzi czas na negocjacje, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale można i warto to robić. Przeważnie deweloperzy są w kwestii ceny dość elastyczni, dlatego można uzyskać mały upust, w każdym razie nie zaszkodzi trochę ponegocjować. Być może uda nam się obniżyć cenę garażu lub komórki lokatorskiej. Dużo zależy oczywiście od naszych wymagań, a także aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Po ustaleniu ceny i warunków umowy, przychodzi czas na podpisanie dokumentów. Przed dniem podpisywania umowy z firmą, powinniśmy otrzymać jej wzór, abyśmy mogli się z nią dokładnie zapoznać. Do dokumenty powinien być dołączony także prospekt informacyjny. Najważniejszym zapisem będzie oczywiście przeniesienie własności lokalu, w umowie powinna być zawarta także informacja o cenie nieruchomości, terminach wpłaty zadatku, terminach kolejnych wpłat, dacie przekazania lokalu do użytku, warunkach rozliczenia ewentualnych niezgodności z projektem, a także konsekwencjach wycofania się z zawartej umowy.